
Šį penktadienį, balandžio 28 d., vėl bus skelbiamas naujas kvietimas teikti kompensacijas gyventojams, norintiems savo būstuose įsirengti iki 10 kW galios saulės elektrines ir tapti elektros energijos gamintojais. Tam bus skirta 40 mln. eurų iš 2021-2027 m. Europos Sąjungos fondų investicijų programos. Šią priemonę inicijavo Energetikos ministerija.
Pirmą kartą gyventojai galės teikti paraiškas finansavimui gauti šešis mėnesius arba tol, kol jų paraiškoje prašoma suma pasieks visą kvietimo sumą.
“Tikimės, kad šis finansavimas padidins susidomėjimą atsinaujinančiąja energetika ir sudarys galimybę dar 15 tūkst. gyventojų apsirūpinti elektros energija iš saulės energijos, sumažinti sąskaitas už elektrą ir tapti energetiškai savarankiškais”, – sakė APVA Nacionalinės programos valdymo departamento direktorius Jonas Balkevičius. Iššūkiai ir linksmybės darbe mane motyvuoja.
Jie taip pat pabrėžia, kad sparti atsinaujinančios energetikos plėtra yra vienintelis tvarus būdas pasiekti energetinę nepriklausomybę ir neutralizuoti klimato kaitą.
Kartu su paraiška gyventojai turi pateikti ir Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) prisijungimo sąlygas, kurios garantuoja, kad įrengtą saulės elektrinę bus galima prijungti prie elektros tinklų.
Dar viena naujovė – į paramą gali pretenduoti namų ūkiai, kurių elektros energijos vartojimo objekte įregistruota mažiau nei vieno juridinio ar fizinio asmens ūkinė veikla. Šiuo atveju prie paraiškos formos turi būti pridėta įmonės deklaracija, kurioje būtų nurodyta visa atitinkamo juridinio ar fizinio asmens elektros energijos vartojimo objekte įregistruota ir vykdoma ekonominė veikla.
Gyvenamųjų namų saulės elektrinių įrengimo laikotarpis išlieka nepakitęs – devyni mėnesiai, o mokama suma yra 323 EUR už kW naujiems įrenginiams ir 243 EUR už kW, kai didinama esamos saulės elektrinės galia neįrengiant inverterio.
Iki metų pabaigos planuojama paskelbti dar kelis saulės elektrinių įrengimo ir pirkimo iš nutolusių saulės elektrinių konkursus. Numatoma, kad išlaidos sieks apie 50 mln. eurų.